FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.59" |
| Bore Dia. | 1/4" to 3/8" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 3/8" |
| Min. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 18 |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 1 16/125" |
| Series | 7845 Series |
| Suitable For Use With | 15 mm W 5MGT Power Grip GT3 Belts |
| Width | 15 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Material | Bore Dia. | Outside Dia. | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Hub Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P40-5MGT-15 | 2.506" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.46" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.73" | - | €87.15 | |
| P36-5MGT-15 | 2 32/125" | Steel | 1/2" to 1 1/8" | 2.21" | Taper Lock | 1 1/8" | 2.38" | - | €84.09 | |
| P32-5MGT-15-MPB | 2.005" | Steel | 1/2" to 15/16" | 1.96" | - | 15/16" | 2.13" | 1 11/25" | €97.70 | |
| P24-5M-15AL | 1 63/125" | Aluminum | 1/4" to 11/16" | 1.459" | Rough Stock | 11/16" | 1 5/8" | 1" | €34.27 | |
| P28-5M-09AL | 1.754" | Aluminum | 1/4" to 7/8" | 1.709" | Rough Stock | 7/8" | 1 7/8" | 1.188" | €37.19 | |
| P45-5MGT-15-MPB | 2.82" | Steel | 1/2" to 1 1/2" | 2.775" | - | 1 1/2" | 3.09" | 2.34" | €121.27 | |
| P90-5MGT-25 | 5.639" | Ductile Iron | 1/2" to 2 1/8" | - | Taper Lock | 2 1/8" | - | - | €153.07 |
Explore Products
- SPEC C08450554000M Compression Spring, 3 lbs/In Stiffness Rate, 8.57 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- EATON XTAR032C21H5E1P6 Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 240-277 V, 50/60 Hz, C Frame, 0.33-1.65 A Xtoe
- VESTIL VPFG-1870 Galvanized Steel Double Fold Scissor Gate, 18 x 7 ft, Gray
- APPROVED VENDOR U20365.075.7200 Threaded Rod, 3/4 In - 16 Thread Size, Steel, 6 ft. Lg., Gr. A, Zn Plated, Fine
- DIXON 1BRF2-B-7 Pneumatic Threaded Coupler, 1/8 Inch Body, 7000 PSI Burst Pressure
- SAGINAW SCE-40P24 Subpanel, Carbon Steel, White, Powder Coat Finish
- BRADY 102040 Blank Shipping Tag, #1, 2 3/4 x 1 3/8 Inch Size, 30 Points, Manila, Cardstock
- EATON 1550E-6514 Photoelectric Sensor, Distance 3A At 240 VAC, 6.6 Feet Cable, 12-240 VDC 24-240 VAC
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Hangers and Clamps
- Expansion Shields
- Fork Extensions
- Gouging Electrodes
- Cryogenic Hoses
- MECHANIX Fastfit Work Gloves
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Electrical Subpanel, Polymetal
- KRYTOX GPL 214 Series Extreme Pressure Grade Grease
- PENTAIR Drinking Water Filters
- NORTON ABRASIVES R980P Blaze CA Coarse Grit Arbor Thread Fiberglass Conical Flap Discs
- SPEAKMAN Wall Mounted Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P18-5MGT-15AL Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width
€53.15 /unit
