GATES P168-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,312.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.57" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 2.13" |
| Hub Dia. | 5 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 168 |
| Outside Dia. | 29.365" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 29.475" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 40 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- ACROVYN SSM20A8F934N Corner Guard, 96 Inch Height, 2 Inch Width, Pearl
- RIDGID 35393 Guide, Interconnect Cable
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRSC-1848SS-2S Wire Utility Cart, Mobile, 2 Shelf, 18 x 48 x 37-1/2 Inch Size
- ADVANCE TABCO TVLG-247 Work Table, 84 X 24 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- GRAINGER ZUSAH6X104 O-Ring, 104 mm Inside Dia, 116 mm Outside Dia, 116 mm Actual Outside Dia
- ZOELLER 284-0056
- SPEEDAIRE 42VA60 O-Ring, Compatible with 45RM38
- BOSTON GEAR 51719 Precision Gearhead
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Fittings
- LED Display/Cove Lighting
- Wheel Dolly
- Gas Vent Pipe
- Vacuum Pad Adaptors
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- PARKER Suction Line Accumulators
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Heavy Duty, Closed Mesh, Single Eye Support Grips
- HOFFMAN Composite Panels
- USA SEALING Rectangle Stocks
- EATON ZB12 Tags Horizontal Numbered
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P168-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
€1,312.73 /unit
