GATES P 5. Dual Timing Belt, 5mm Pitch, 09mm Wdth
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,732.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Barrel Dia. | 8 1/4" |
| Bolt Circle Dia. | 10" |
| Bore Dia. | 5" |
| Flange Dia. | 11 3/4" |
| Flange Thickness | 1 3/4" |
| Hub Dia. | 14" |
| Key Included | No |
| Keyway Size | 1.26" x 0.63" |
| Keyway Type | Standard |
| No. Of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 9 3/8" |
| Screw Size | 9 1/2" |
| Screw Thread Size | 1"-8 |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets And Pulleys |
| Torque Rating | 250000 lbs.-in. |
| Type | Finished Bore |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 56.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- VOLKEL 99738 Machine Tap, JIS B-4430/C-R35HSSE, NPS 1 Inch x 11.5 Size
- BUSSMANN TR2/1025FA10-R Surface Mount Fuse, Fast Blow, 10A, 250VAC
- DIXON RHC50G Coupling, NPT Threaded
- MAIN FILTER INC. MF0183538 307622 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 16.22 Inch Height
- APPROVED VENDOR 1NAX3 Extension Spring Ultra Precision 1 3/4 Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0506979 H00714019 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 7.874 Inch Height
- BEHRINGER SYSTEMS RSBT6150-SP-12-TEG BEHRINGER PIPE SYSTEMS RSBT6150-SP-12-TEG
- MACROMATIC THS-1654A-33 Time Delay Relay, 24-240VAC, 1A Normally Open
Explore More
- KEYSHAFT
- LOVEJOY
- WHITE-RODGERS
- AMERICAN ELECTRIC
- MILWAUKEE HAND TRUCKS
- Hose Reel Mounting Brackets
- Reversible Exhaust and Supply Fans
- Wire Connectors
- Portable Blowers
- Step Drill Bits
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
- INGERSOLL-RAND Vacuum Style Lift Assist
- PASS AND SEYMOUR Industrial Extra Heavy Duty 347 VAC Toggle Switches
- SEYMOUR MIDWEST Hammers
- LEGRIS 3801 Series Male Connectors
- VOLLRATH Optio Non Stick Fry Pans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P 5. Dual Timing Belt, 5mm Pitch, 09mm Wdth
€1,732.14 /unit
