GATES P 6.1/2 Dual Timing Belt, 5mm Pitch, 09mm Width
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,465.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Barrel Dia. | 8 1/4" |
| Bolt Circle Dia. | 10" |
| Bore Dia. | 6 1/2" |
| Flange Dia. | 11 3/4" |
| Flange Thickness | 1 3/4" |
| Hub Dia. | 14" |
| Key Included | No |
| Keyway Size | 1 1/2" x 3/4" |
| Keyway Type | Standard |
| No. Of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 9 3/8" |
| Screw Size | 9 1/2" |
| Screw Thread Size | 1"-8 |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets And Pulleys |
| Torque Rating | 250000 lbs.-in. |
| Type | Finished Bore |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 56.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GRAINGER MA-79042 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, M12 Thread Size, 14.99 mm Stud Length
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS AVPS15I iStation, P-Sup, 5 VDC, Duplex, 15A125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, USB Charger, Ivory
- VERMONT GAGE 361154330 Ring Plug Gage, NoGo, 3/4-28 Un, 2A, Steel
- GEARENCH PK0519
- GRAINGER T4WNL9 Nipple, 4 Inch Nominal Pipe Size, 8 Inch Overall Length
- DIXON RZL-330B-DSKEY Drive Shaft Key
- LINN GEAR h60c15 Sprocket, 11.101 Inch Pitch Diameter, 1.25 Inch Stock Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- MONARCH
- STANLEY SECURITY SOLUTIONS
- RECYCLEPAK
- DDS
- Winch Cables
- Fuel Systems Tools
- Cable Pulling Jaw Grips
- Wall and Desk Hygrometers
- Slide Rings
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Flexible Packing Hooks
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- KEO NC Spotting Drills, 120 Degrees Point Angle
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- CONDOR Cut-Resistant Sleeves
- OPTICAM Voice and Data Connectors
- LENOX TOOLS Draft Inducers
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tubes, 5 and 10 ml Capacity
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P 6.1/2 Dual Timing Belt, 5mm Pitch, 09mm Width
€1,465.48 /unit
