GATES L-050-100-LLUKNB Synchronous & Timing Belt
€9.75 /unit
This product can only be shipped in multiples of 27Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 1/2" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- GATES E3200MXL012 Square Tooth Timing Belt, 0.08 Inch Pitch, 400 Teeth
- ABUS 82/70 KA U-shaped Keyed Padlock 1/2 Inch H Alike
- MICRO 100 GS-022002 Grooving Tool, 0.09 Inch Projection, UN Coating, 3 Inch Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0259503 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.66 Inch Height
- OSG 17552011 Extra Long Drill Bit, 1/2 Inch Drill Bit, 160 mm Flute Length, 1/2 Inch Shank Dia.
- PEER CHAIN 12515 Connecting Link, C2050 Pitch
- COOPER B-LINE BG-8-12-C2 Eam Clamp With Conduit & Pipe Hanger, Steel, 1/2 Inch, 1/2 Inch To 3/4 Inch Trade Size
- HUB CITY 0250-33724
Explore More
- KEYSHAFT
- Unit Bearing Motors
- Pneumatic Fasteners
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Fiber Optic Sensors
- Belt Barrier and Post Accessories
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- SUPER-STRUT Strut Bracket
- EATON DC Contactors
- WORLDWIDE ELECTRIC Hubbel 69J Series Heavy Duty Pressure Switches, Air
- 80/20 30 Series 30-3002 Two Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
- ANVIL AS560EH Series Channel With Elongated Holes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-050-100-LLUKNB Synchronous & Timing Belt
€9.75 /unit
