GATES L-037-100-LLUKNTB Synchronous & Timing Belt
€10.97 /unit
This product can only be shipped in multiples of 24Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 1.19" |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100 ft. |
| Pitch | 3/8" |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Light Long Length |
| Width | 0.37" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- SENSOREX S271CD/10/TL pH Sensor, Double Junction, TL
- GRAINGER B38100.087.0001 Flat Washer, 7/8 In Fits Bolt Size, Oversized, 7/8 In I.D., 2 1/4 In O.D.
- STREN-FLEX EET1-903-15 Web Sling Eye Eye 15 Feet Length 4800 Lb W 3 In
- MACROMATIC TD-81528-40 Time Delay Relay, 24V AC/DC, 10A
- ALLEGRO SAFETY 9913-CVS Pharmaceutical Maintenance Free Hood, With Flow Control Valve
- APPROVED VENDOR 4NTD1 Tubing 0.243 Inch Id 5/16 Inch Outer Diameter Aluminium
- DAYTON 7AF15 Downblast Vent Belt Drive 18-1/2 In
- ARLINGTON INDUSTRIES EMT100 Insulating Bushing, 1.278 x 1.278 Inch Size, Plastic
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallets
- Squeegee Handles
- Pipe Insulation
- Pneumatic Actuators
- Rod and Piston Seals
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- CAROL Category 5E Cable
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- ANVIL 69SSG Series Light Duty Stainless Steel Band Hangers
- HUBBELL PREMISE WIRING Connecting Blocks with up to 100 Rows & Columns
- APPROVED VENDOR Nipples
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive 12 Point Deep Metric Sockets
- FERVI Combination Spanners
- TIGER TRACK Jib Cranes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES L-037-100-LLUKNTB Synchronous & Timing Belt
€10.97 /unit
