GRAINGER B38100.087.0001 Flat Washer, 7/8 In Fits Bolt Size, Oversized, 7/8 In I.D., 2 1/4 In O.D.
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flat Washer |
| Approx. Pkg. Qty. | 140 |
| Color | Silver |
| Dimensional Standards | Asme B18.21.1 |
| Finish | Black Oxide |
| Fits Bolt Sizes | 7/8" |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | 7/8" |
| Inside Dia. | 7/8" |
| Inside Diameter Tolerance | 0.931" to 0.968" |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Not Rated |
| Maximum Temperature | 350°C |
| Maximum Thickness | 0.165" |
| Minimum Temperature | -58°C |
| Minimum Thickness | 0.165" |
| Outside Dia. | 2 1/4" |
| Outside Diameter Tolerance | 2.243" to 2.28" |
| Reach Compliant | Yes |
| Removable | Yes |
| Rockwell Hardness | 140Hv |
| Rohs Compliant | Yes |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 0.156" |
| Thickness Tolerance | 0.136" to 0.192" |
| Washer Type | Oversized Washer |
| Washer Type | Large OD Flat Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Explore Products
- SLOAN 0396067 F-75-AA Trap Primer Fitting Kit
- SMC VALVES CS1WFN300-50 Tie Rod Cylinder, 300 mm Size, Double Rod
- MAIN FILTER INC. MF0063090 R5100T40 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron, Buna Seal, 12.12 Inch Height
- MARTIN SPROCKET P288M30-1108 Sprocket, 1108 Bushing, 1.125 Inch Max Bore, 28 Teeth, Steel
- EATON ECN1842CAJ Combo Starter, Non-Reversing, 200A/250V, 3-Phase, 208V/60 Hz Pri., 120V/60 Hz Sec. Control
- REGAL 007510AS25 Drill and Tap, #6-40 Size, 2 Flutes with Tin Coating
- GRAINGER 616_12_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.5 Inch Thick, 2 Inch X 12 Inch Size, Cold Finished
- KERN AND SOHN 317-130-600 Aluminum Weight Case, Individual Weight, 5Kg
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Can Accessories
- Pneumatic Actuated Valve Accessories
- Hydraulic Lift Kits
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Slump Testing
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- BRADY Pipe Marker, Tower Water
- LITTLE GIANT PUMPS VCMA-15 Series Condensate Removal Pump
- GENERAL PIPE CLEANERS Cutter Adapters
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, Metric
- PENINSULAR Hydraulic Cylinder Rear Clevis Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER B38100.087.0001 Flat Washer, 7/8 In Fits Bolt Size, Oversized, 7/8 In I.D., 2 1/4 In O.D.
