FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 2.23" |
| No. Of Teeth | 14 |
| Overall Length | 200 ft. |
| Pitch | 1/2" |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Type | Heavy Long Length |
| Width | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- RENEWABLE LUBRICANTS 85297 Bio Synxtra Hd Motor Oil, Grade 50, Tote Per Gallon
- DWYER INSTRUMENTS CBT25061 Clip On Dial Thermometer, Bimetal, 5 Inch Stem Length, 50 to 300 Deg F Range
- MAIN FILTER INC. MF0432225 SBF10019S3V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.29 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS PFP828ZR 2.5 Inch, Dial, Ss Stabilizr Premium, 0-600 Psi/Kpa, 1/4 Inch, Btm
- GRAINGER BULK-PS-PTFE-830 Rectangle Stock, 0.5 Inch Plastic Thick, 1 1/4 Inch Width X 12 Inch Length, White, Opaque
- WEG ESW-80V24A-R41 Magnetic Starter, 25/50/60 HP, 230/460/575 V , 208-240 Control V, NEMA 1, M06, Start/Stop/Reset
- WRIGHT TOOL 9034 Holder Tip, 1.25 Inch Size, Green
- ARLINGTON INDUSTRIES DBHS1C Enclosure Box, 7.012 x 9.058 Inch Size, Plastic
Explore More
- KEYSHAFT
- Shock-Absorbing Lanyards
- Specialty Vises and Components
- Mixing Valves
- Mop Buckets
- Multi-Stage Booster Pumps and Systems
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T2 Lamp Shape
- TYGON Silver Antimicrobial Tubings
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- ELASCO PRODUCTS Wheel Chocks
- LEESON White Duck Washguard Motors, Three Phase, TEFC, Rigid Base
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES H-400-200-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
€47.90 /unit
