GATES 8MX-180S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width | AX4DWY
GATES 8MX-180S-21 Sprocket, 0.83 Inch Belt Width, 21mm Width
Item: AX4DWYModel: 8MX-180S-21
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.83"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 1 1/5"
Hub Dia. 6 1/4"
Material Gray Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 180
Outside Dia. 17.983"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 18.046"
Series 7718 Series
Suitable For Use With 21 mm W Poly Chain Belt
Width 21 mm