GATES 8MGT-720-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 90 Teeth | BG3TUK
GATES 8MGT-720-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 90 Teeth
Item: BG3TUKModel: 8MGT-720-36
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 720 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 90
Pitch 0.315"
Pitch Length 28.35"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 1.417"