GATES 8MGT-288-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 36 Teeth
Item: BG4ZNCModel: 8MGT-288-12
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 11
Request a Quote
Payment
Delivery
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Belt Section Size 8m
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 288 mm
Material Polyurethane
No. Of Teeth 36
Outer Length 288 mm
Pitch 0.315"
Pitch Length 11.34"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9270 Series
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"