GATES 8HTD-15-25M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt | BG3THK
GATES 8HTD-15-25M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
Item: BG3THKModel: 8HTD-15-25M-LLUSNB
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 5
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 50.93 mm
No. Of Teeth 16
Overall Length 25m
Pitch 8 mm
Reinforced Material Steel
Series 7787 Series
Temp. Range -5°C to +70°C
Tooth Profile HTD
Type Long Length
Width 15 mm