GATES 6400-20M-290 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 338 Teeth | BG4NFH
GATES 6400-20M-290 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 338 Teeth
Item: BG4NFHModel: 6400-20M-290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.52"
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 250.33 mm
No. Of Teeth 320
Pitch 20 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 20M
Series 9293 Series
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.33"
Tooth Profile Curved
Width 11.42" , 290 mm