GATES 3400-20M-115 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 115 Teeth
Item: AK6TRTModel: 3400-20M-115
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.52"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 13.2 mm
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 250.33 mm
No. Of Teeth 170
Pitch 20 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 20M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.33"
Tooth Profile Curved
Width 115 mm , 4.53"