GATES 6/8VP2120 Banded V-Belt, 6 Strand, 212 Inch Length, 0.968 Inch Thickness | AY2QEE
GATES 6/8VP2120 Banded V-Belt, 6 Strand, 212 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
Item: AY2QEEModel: 6/8VP2120
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Color Brown
Cross Section 8VP
Effective Length 212"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 15.916"
Min. Temp. -22°F
Notched False
Outside Circumference 213.1"
Reinforced Material Aramid
Section Size 8V