GATES 10/8VP1800 Banded V-Belt, 10 Strand, 180 Inch Length, 0.968 Inch Thickness | AX9QFW
GATES 10/8VP1800 Banded V-Belt, 10 Strand, 180 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
Item: AX9QFWModel: 10/8VP1800
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Color Brown
Cross Section 8VP
Effective Length 180"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 15.916"
Min. Temp. -22°F
Outside Circumference 181.1"
Reinforced Material Aramid
Section Size 8V