GATES 400-5MGT-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 80 Teeth
Item: BG6UFRModel: 400-5MGT-09
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 15
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.15"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 80
Pitch 5 mm
Pitch - Timing Belts 5 mm
Pitch Length - Timing Belts 400 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 5M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 2/25"
Tooth Profile GT
Top Width 9 mm
Width 0.35" , 9 mm