GATES 1000-5MGT-25 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 200 Teeth | BG3LJB
GATES 1000-5MGT-25 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 200 Teeth
Item: BG3LJBModel: 1000-5MGT-25
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 4
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.15"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 200
Pitch 5 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 5M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 2/25"
Tooth Profile GT
Width 0.98" , 25 mm