GATES 3/8VP1320 Banded V-Belt, 3 Strand, 132 Inch Outside Length | AX8VTE
GATES 3/8VP1320 Banded V-Belt, 3 Strand, 132 Inch Outside Length
Item: AX8VTEModel: 3/8VP1320
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 40°
Belt Back Side Smooth
Cogged No
Color Brown
Depth 7/8"
Effective Length 130.43"
Material Chloroprene
Max. Temp. 180°F
Min. Pulley Dia. 15.916"
Min. Temp. -22°F
No. Of Ribs 3
No. Of Strands 3
Outside Length 132" , 3313 mm
Reinforced Material Aramid
Section Size 8V
Series 9182 Series
Sided Single Sided
Static Conductive No
Thickness 0.98"
Top Width 1"