GATES 14MX-67S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
67
125 mm
Get it by Friday, Apr 10
€1,080.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 15/16" to 4 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4535 |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 12 1/2" |
| Hub Dia. | 9 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 15/16" |
| Min. Bore | 1 15/16" |
| No. Of Grooves | 67 |
| Outside Dia. | 11.65" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 11.754" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 42.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET CMW24014X35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 14 Inch Face Width, Steel
- GATES 9274-3200 Poly Chain Carbon Synchronous Belt
- REGAL 008127AS Spiral Flute Tap, #5-40 UNC, H2 Limit, 2 Flutes, Plug, Bright
- APPROVED VENDOR 6AYT8 Female Elbow Brass 90 Degree 3/8 Inch
- IDEAL SHIELD 44-101 Wire Marker Book Legend 0-9 45 Markers / Card
- EATON 10250T44 Contact Block, 30.5 Mm, 10A At 600 VAC, 5A At 250 VDC Contact, Silver Contact, Gray
- ANVIL 0361181209 Reducing Coupling, Forged Steel, Threaded, Size (a) 4", Size (b) 1 1/2"
- COOPER B-LINE SB2262002YZ Runway Support, Support Bracket, Structural Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Exhaust Fans
- Indexable Chamfer Mills
- Clutch Plates and Pad Holders
- Thermometer Accessories
- Pushbutton Enclosures
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 3B
- IRONCLAD Cold Condition Waterproof Gloves
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- LAMP ESR1 Series Full Extension Drawer Slides
- WESTWARD Hand File
- PARKER Flare Cap, Brass, 45 Deg
- WRIGHT TOOL Line Up Pry Bars
- ROPER PUMPS Roper A series Flange Mounted Gear Pump
- POWER FIRST Outdoor Extension Cords, 3 Outlets, T-Shaped End
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-67S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€1,080.72 /unit
