GATES 14MX-63S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width | AX4EXT
GATES 14MX-63S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
Item: AX4EXTModel: 14MX-63S-125
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pulley
Belt Width 4 23/25"
Bore Dia. 1 15/16" to 4 15/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 4535
Face Width 5.61"
Flange Dia. 11.59"
Hub Dia. 9.59"
Material Cast Iron
Max. Bore 4 15/16"
Min. Bore 1 15/16"
No. Of Grooves 63
Outside Dia. 10.94"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 11.052"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 125 mm W Poly Chain Belt
Width 125 mm