GATES 14MX-56S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
56
125 mm
Get it by Thursday, Apr 9
€915.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 15/16" to 4 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4535 |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 10 9/25" |
| Hub Dia. | 8.35" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 4 15/16" |
| Min. Bore | 1 15/16" |
| No. Of Grooves | 56 |
| Outside Dia. | 9.72" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 9 103/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- DIXON B5121V400W-G
- REGAL 008518AS94 Spiral Point Tap, 1/2-13 Size, H11 Limit, 3 Flutes, Plug With Alcrona Coating
- MORSE CUTTING TOOLS 12563 Taper Drill Bit
- MAIN FILTER INC. MF0876234 31P0EAH124N1 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.87 Inch Height
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-327 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- MI-T-M 70-0179 Valve Kit
- GRAINGER 18f1.25x10-72 Carbon Steel Plate, 1.25 Inch Thick, 10 Inch X 6 Feet Nominal Size
- WALTER TOOLS AC26361-NPTF1/4 Pipe And Conduit Thread Tap, 1/4-18 Thread Size, 25/32 Inch Thread Length, 4 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Legend Plates
- Food Service Accessories
- Fire Extinguisher Alarms
- Conveyor H-Stands
- Tire Mounting and Demounting Tools
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- DAYTON Capacitor Start Auger Drive Motors
- KABA ILCO Lever Door Holder
- DAYTON Motor Covers
- SPEEDAIRE Screens
- UNIWELD Liquid Filled Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-56S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€915.62 /unit
