GATES 14MX-224S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
224
125 mm
Get it by Friday, Apr 10
€4,811.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 4 15/16" to 7" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 7060 |
| Face Width | 5.61" |
| Hub Dia. | 17" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 7" |
| Min. Bore | 4 15/16" |
| No. Of Grooves | 224 |
| Outside Dia. | 39.19" |
| Overall Length | 6" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 39.3" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 217.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- WHITE-RODGERS 05D51 078S1 Fan/limit Control
- PNEUMADYNE INC F11-30-66 Toggle Valve Nc 1/4 Inch Push In
- MAIN FILTER INC. MF0504165 2057927 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Seal, 5.472 Inch Height
- BOSTON GEAR H12975
- GRAINGER 18F.188X1.75-6 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.19 Inch Thick, 1 3/4 Inch X 6 Inch Nominal Size
- VERNON DEVICES CBT-CB31582HS Blade, #150, HSS, 82 Degree
- SPEEDAIRE TT154932G Gear, 3CRJ1, TT154932G
- IFM L34115 Circular Connector, A Coded, 7/8 Inch Female Thread with Straight Connection
Explore More
- KEYSHAFT
- Lighting Photocontrols
- Jobsite Boxes
- Drum Bung and Plug Wrenches
- 50 Hz Motors
- PIR Motion Sensors
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Pants Black
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- BALDOR MOTOR Grain Dryer/ Centrifugal Fan Farm Duty Motors, Single Phase, Totally Enclosed, Cooled
- YOUNGSTOWN GLOVE CO. Winter Cold Weather Non Fr / Arc Gloves
- GROVE GEAR GRG Series, BMQ-L Style, 832 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- LOC-LINE Acid Resistant Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-224S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€4,811.83 /unit
