GATES 14MX-180S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
180
125 mm
Get it by Monday, Apr 13
€2,974.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 4 15/16" to 7" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 7060 |
| Face Width | 5.61" |
| Hub Dia. | 17" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 7" |
| Min. Bore | 4 15/16" |
| No. Of Grooves | 180 |
| Outside Dia. | 31.47" |
| Overall Length | 6" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 31.58" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 164.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- SMC VALVES CDQ2A50-75DMZ-XC35 Compact Cylinder, 50 mm Size
- ANVIL 0390067007
- VINYLGUARD 31-CVF-2500W Conveyor Roller Cover 2-1/2 Inch L60 Inch
- DAYTON 7HL87 Blower with Drive Package 10-1/4 Inch 115/208-230V
- EATON JGS3125FAWZ2 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 125A, 600 Vac, No Terminals, Optional Line And Load
- PLAST-O-MATIC GGMUV030-PV-B2 Gauge Guard, PVC, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 0-30 PSI Gauge Size
- BRANSON 100-410-166 Perforated Tray For Use With 2-1/2 Gallon Unit
- CHICAGO-LATROBE 49024 Screw Machine Length Drill Bit, 12 mm Size, 52.88 mm Flute Length, Split Point
Explore More
- KEYSHAFT
- Nut Setters and Bit Holders
- High Force Hydraulic Electric Pumps
- Portable Lockout Kits
- Dryer Booster Fans
- DC Wound Field Motors
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 781 Carbon Steel Y Strainers
- COOPER B-LINE B157 Series Two Hole Closed Angles
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- HALTEC Valve Caps
- LOVEJOY RunRight Tensioning Rollers, Aluminum
- SQUARE D Micrologic ME Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-180S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€2,974.15 /unit
