GATES 1270-5M-25 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 254 Teeth
Item: AK6VDUModel: 1270-5M-25
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 3
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.15"
Belt Section Size 5m
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 254
Outer Length 1270 mm
Pitch 5 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 5M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 2/25"
Tooth Profile Curved
Width 0.98" , 25 mm