2"
5/32"
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 0.162" to 0.167" |
| Chamfer Dia. | 0.151" |
| Double Shear Strength | 2750 lbs. |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 5/32" |
| Fits Minimum Hole Diameter | 5/32" |
| Grade | Non Graded |
| Length | 2" |
| Material | Steel |
| Max. Chamfer Length | 0.048" |
| Min. Chamfer Length | 0.01" |
| Nominal Dia. | 5/32" |
| Pin Diameter | 5/32" |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 2" |
| Standard | ASME B18.8.2 |
| Standards | Asme B18.8.2 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 2" |
| Wall Thickness | 0.032" |