FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap Bolt |
| Drive | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Fastener Length | 4" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade A307A |
| Hardness | Rockwell B69 |
| Head Height | 11/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 7/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Tap Bolt |
| Length | 4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade A307A |
| Material Quality Standards | Astm A307 |
| Minimum Thread Length | 4" |
| Overall Length | 4" |
| Rockwell Hardness | Hrb69 |
| Standard | ASME B18.2.1 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 4" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Hex Tap Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- POWER FIRST 5UGN2 Female Disconnect Bare 22 To 18awg
- DAYTON 2YEW5 Centrifugal Pump 2 Hp 3-phase 208-230/460v
- MI-T-M GC-4004-0MEW1 Pressure Washer, 4000 Psi Op Pressure, Cold, 10 Hp Hp, 4 Gpm Flow Rate
- BROWNING 139423 WORM WHEEL 1GW 39:1 Worm Shaft
- EATON C25DNF350H-GL Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick Connect, 277 Vac, 3-Pole, Box Lugs
- SUPER-STRUT C710F-2 Pipe Hanger, 2 Inch Size
- RENEWABLE LUBRICANTS 86116 Bio Acid Fume 40 Rust Preventative Fluid, Drum 55 Gallon Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Lock Washers
- Steam Table Food Pan Covers
- Safety Relays
- Carpet Extractors
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- APPROVED VENDOR Low-Lead Brass Inline Ball Valve, Solder x Solder
- BRADY Temporary Expiring Badge
- MARTIN SPROCKET 1 Inch Drive 12 Point Chrome Sockets
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY U01209.025.0400 Tap Bolt, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 4 In Lg., 11/64 In Head Ht., 7/16 In Head Wd., 60000 psi TS
€14.62 /pack
