FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cotter Pin |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Pin Dia. | 2.5 mm |
| Pin Style | Extended Prong |
| Pin Type | Extended Prong |
| Product Type | Cotter Pin |
| Shank Length | 27.5 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- SMC VALVES ZPT06BGS-A5 Vacuum Pad, Pad Size 2-8
- TITAN FASTENERS JMAS05012
- MAIN FILTER INC. MF0877037 6400EAL122F2 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.87 Inch Height
- GRAINGER CPB242 Cap Nut, 12-24 Thread Size, 13/32 In Overall Ht., 3/8 In Hex Wd., Gr. 18-8, Right Hand, 85000 psi TS
- OSG 1736100 Pipe And Conduit Thread Tap, 1/4-18 Thread Size, 1 3/64 Inch Thread Length
- SANDPIPER 286.099.351 Diaphragm, 1-1/2 Inch Size, Fda Sn
- DWYER INSTRUMENTS 629C-05-CH-P2-E5-S1 Pressure Transducer, 0 to 100 PSI, Conduit
- EATON HMCP150T4CA01 Motor Circuit Protector, 150A, 3-Pole, Frame J-K, 450-1500A, 600 V, 250 Vdc, Non-Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Stroboscopes
- Gas Welding Outfits
- Dock Shelters
- Rod Ends
- Air Scarifiers
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- VERMONT GAGE Car Zz Go/NoGo Reversible Assemblies
- MARTIN SPROCKET Single Thread Worms, 6 Pitch
- 3M 401+ High Performance Green Masking Tapes
- LEGRIS 0901 Series Straight Adapters
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1807 Stub Out Elbows, Square O Strap
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51700.025.0025 Cotter Pin, 25 mm Lg., SS, 2.5 mm Pin Dia., Gr. A2, Extended Prong
€4.65 /pack
