FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cotter Pin |
| Finish | Zinc Plated |
| Length | 90 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Style | Extended Prong |
| Pin Type | Extended Prong |
| Product Type | Cotter Pin |
| Shank Length | 99 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- VOLKEL 93726 Machine Tap, JIS B-4430/C-R35 HSSE, UNC 1 x 8 Size
- MARTIN SPROCKET 2AK61 1 3/8 Sheave, 1.375 Inch Bore, 1.375 Inch Face Width, 5.950 Inch Outside Dia., Cast Iron
- APPLETON ELECTRIC YF101004SUB6
- CLEVELAND C33308 High Speed Steel End Mill 3/4 Inch D 1 5/8 Inch Cut L
- HUCO 470.41 Flexible Membrane Coupling, Clamp Style, 41 Size, Aluminium
- MAIN FILTER INC. MF0894896 PI37006DN Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal, 6.18 Inch Height
- MACROMATIC TH41368-10T Time Delay Relay, Watchdog, SPDT, 24V AC, 1.8 to 180 sec., Single Pin Trigger
- EATON ECN5412CAC-C1R63/C Fusible Disconnect Pump Panel With Control Power Transformer, 440/460 VAC, V Coil
Explore More
- KEYSHAFT
- Training Videos
- Cable Pulling Mesh Grips
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Voltage Sensor Relays
- Free Running Helical Inserts
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- RUD CHAIN LRBS-FIX Lashing Load Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- FUJI ELECTRIC 3 Input Phase AC, 208VAC Input Voltage Variable Frequency Drives
- DWYER INSTRUMENTS 628 Series Industrial Pressure Transmitters
- EDWARDS SIGNALING Chimes
- HYDROMODE Plug In Elbows
- PLAST-O-MATIC ABRS Series Air Actuated Ball Valves, Polypro
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39350.050.0090 Cotter Pin, 90 mm Lg., Low Carbon Steel, 5 mm Pin Dia., Extended Prong, Zn Plated
€41.25 /pack
