FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 4.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 25 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 3.8 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 25 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 3.8 mm |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- DISCO 10096PK Sheet Metal Screw, 19mm Lg., 2mm Head Ht., 10mm Head Dia., M4.8 Screw Size, Phillips, Truss, Steel
- WALTER TOOLS TC610-M8X1-W1 Carbide End Mill
- TITAN FASTENERS HLB06
- SMC VALVES NCA1L200-1000 Tie Rod Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting
- TITAN FASTENERS JCF44012X
- MASTER COOL ADA7112 Ducted Evaporative Cooler 5400 To 7000 Cfm
- APPLETON ELECTRIC KPSP17125GMTFT Light Fixture, 175W
- STEARNS BRAKES 557571605 Dnr-Kit-Dcss Sw and Hdw-115
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Sprayer Pumps
- Paint Roller Covers
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Speed Reducers and Gear Drives
- Aluminum Service Poles
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- CAROL Lamp Cord
- TB WOODS Bushed Bore Sheaves
- GRAINGER Cargo Tie Downs
- WATTS C500 Series Reduced Pressure Detector Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.050.0025 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 25 mm Lg., Fillister, Phillips
€28.27 /pack







