FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cotter Pin |
| Finish | Zinc Plated |
| Length | 125 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 10 mm |
| Pin Style | Extended Prong |
| Pin Type | Extended Prong |
| Product Type | Cotter Pin |
| Shank Length | 137.5 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 5EE81 Spring Pin, 2mm Nominal Dia., Steel, 2.13mm To 2.25mm Actual Dia. Rng, 12mm Lg.
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 1830C Wire Shelving, 18 x 30 Inch Shelf, Chrome
- MAG-MATE BP0120 Magnet Assembly, Horseshoe, Bipolar, 120 Lbs Capacity
- CHICAGO-LATROBE 44823 Taper Length Drill Bit, 23/64 Inch Drill Bit Size, 4 1/4 Inch Flute Length
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ892R1R11 Gauge, Br 2.5 Inch, 30 Inch, /0/150 Psi/Bar 1/4 Inch, Back
- TOUGH GUY 15E463 Trash Bags, 10 gal Capacity, 24 Inch Width, 24 Inch Height, 1.4 mil Thick, Clear
- APPLETON ELECTRIC EFSC1102023A Receptacle, With Conduit Body
- REGAL 010419AS64 Thread Forming Tap, 9/16-18 Size, H10 Limit, Bottom With Chrome over Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Faucet Accessories
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Shelf Liners
- Flexible Barrier Systems
- HID Ballast Ignitors
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL Earthquake Bracing Clamps
- MARTIN SPROCKET SD Series QD Bushings
- LINN GEAR Taper-Lock Series Bushings
- GRAINGER Neoprene EPDM SBR Petroleum, Chemical, And Weather Resistant Foam
- DANFOSS Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39350.100.0125 Cotter Pin, 125 mm Lg., Low Carbon Steel, 10 mm Pin Dia., Extended Prong, Zn Plated
€45.01 /pack
