FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 50 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C58-C62 |
| Length | 36 mm |
| Length Tolerance | -0.31 mm to +0.31 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.31 mm to +0.31 mm |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 36 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- CHICAGO PNEUMATIC 8950251279 Anvil Collar Kit
- PARKER W172PLP-8-4 Male Branch Tee, Nickel Plated Brass, NPTF x Push-to-Connect x Push-to-Connect
- APPROVED VENDOR WASB80R8 Flat Washer, Type B, 1 Fits Bolt Size, Std, 1 1/16 In I.D., Plain, 2 1/2 In O.D.
- WHEATON 225129 Shell Vial, Polyethylene, 0.13 fl oz Capacity, 4 mL Capacity, Natural, Sample
- GROVE GEAR GR8260558.19 GR-HMQ826-60-H1-56-19 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
- EATON ECS97Y8CAL-C1C47 Combo Soft Starter, Disconnect Switch, 600A Circuit Breaker Rating, 460V
- BURNDY YS27 Short Barrel Splice, 3.3 Inch Size, 0.62 Inch Outer Diameter, Copper
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Suction and Discharge Hoses
- Splice Connectors
- Tip Out Bins
- Galvanized Pipe Fittings
- Head Pressure Controls
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Yellow Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- WATTS Cast Iron Gate Valve, Flange
- PARKER Heavy-Duty Compressed Air Filter
- KLEIN TOOLS Digital Multimeter
- DURHAM MANUFACTURING Compartment Boxes
- NIBCO Flexible Connectors, Brass
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39080.060.0036 Dowel Pin, Std Dowel, 36 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
€63.00 /pack
