FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- JJ KELLER 100-MI Labor Law Poster State Labor Law MI
- VERMONT GAGE 371195060 Plug Gage Assembly, Go/NoGo, 2 7/8-8 Un, 3A
- LIFT-ALL EN800X20 Roundsling Endless 20 Feet Length 66000 Lb Capacity
- MAIN FILTER INC. MF0614998 HPMF4L825MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.03 Inch Height
- EATON SVX015A1-4A1B1B4C3D3 Adjustable Frequency Drive, 15HP, NEMA Type 1, RS-232 with D9 Connection, PROFIBUS DP, FR5
- LISTA TBMP750-2WWG Mobile Workbench Cabinet 22-3/16 Inch Width
- CLEVELAND C81819 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 1/8 Inch Milling Dia, 1/2 Inch Length Of Cut
- WOODHEAD 1300640320 CC4031A48M069 Cordset, 4 Pole, Male Female, 90 Degree Straight, 10 Size, Gray, PVC, 6.9m
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holder Accessories
- Folding and Stacking Chair Carts
- Locker Accessories
- Crawl Space and Basement Fans
- Air Brakes
- RUD CHAIN VABH-W VIP Excavator Hooks
- BURNDY AMS Dual Rated Splicers/Reducers
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps with O-Ring, for Sample Tubes
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- ANVIL Thread Swage Nipples
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive Hex Bit Sockets, Chrome
- FANTECH BPM Series Bypass Modules
- INSIZE Calipers
- NAUTILAIR Brushless DC Blowers, 7.6 Inch Frame Size, Tangential
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.060.0014 Dowel Pin, Std Dowel, 14 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Steel
€7.37 /pack
