FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.060.0024 | -0.26 mm to +0.26 mm | 24 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 6 mm | Steel | 100 | €62.07 | |
| M39080.060.0028 | -0.26 mm to +0.26 mm | 28 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 6 mm | Steel | 100 | €53.56 | |
| M39070.060.0010 | - | 10 mm | - | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €10.33 | |
| M39070.060.0012 | - | - | - | Standard Dowel | 6 mm | Steel | 25 | €12.51 | |
| M39070.060.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €7.37 | |
| M39070.060.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €9.59 | |
| M39070.060.0018 | - | 18 mm | - | Press Fit | 6 mm | Steel | 25 | €12.94 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS P3S6096B Gauge, 6 Inch, 0-5000 Psi/Kpa 1/2 Inch, Bk
- MAIN FILTER INC. MF0879959 9600EAL062F3 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- KILLARK GESLBT-3 Conduit Outlet Body, 1 Inch Size Ges Outlet Body Lb Type, Aluminium
- MAIN FILTER INC. MF0834770 01269947 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- STEARNS BRAKES 105605100BQF Brake, NEMA2 230/460VAC
- MAIN FILTER INC. MF0398558 SP160E10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 16.88 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- OEM Replacement Motors
- Air Compressor Pumps
- Magnetic Starters with Electronic Overload
- Window Fans
- Compostable Trash Bags
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- VIBCO BV Series Pneumatic Ball Vibrators
- GENERAL ELECTRIC Circuit Breaker: SKLL Series
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Wire Mesh, 149 Micron, Viton Seal
- JOBOX Site-Vault Series Heavy Duty Piano Boxes
- BROWNING Gearbelt Pulleys with Q-D Bushings For H200 Belts
- 80/20 15 Series 1517 Two Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.060.0014 Dowel Pin, Std Dowel, 14 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Plain, Steel
€18.75 /pack


