FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 8 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 60 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.080.0018 | -0.215 mm to +0.215 mm | - | Rockwell C58-C62 | Standard Dowel | 8 mm | Steel | 100 | €64.75 | |
| M39080.080.0020 | -0.26 mm to +0.26 mm | 20 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 8 mm | Steel | 100 | €63.92 | |
| M39080.080.0032 | -0.31 mm to +0.31 mm | 32 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 8 mm | Steel | 50 | €56.46 | |
| M39080.080.0060 | -0.37 mm to +0.37 mm | 60 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 8 mm | Steel | 25 | €44.94 | |
| M39070.080.0010 | - | 10 mm | - | Press Fit | 8 mm | Steel | 10 | €5.21 | |
| M39070.080.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 8 mm | Steel | 10 | €4.75 | |
| M39070.080.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 8 mm | Steel | 10 | €4.92 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0503583 00319499 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.76 Inch Height
- WESTWARD 13H728 Chucking Reamer, 0.3150 Inch Reamer, 5/16 Inch Shank Dia, 1 1/2 Inch Flute Length, 6 Inch Overall Length
- JOHNSON 3724 I Beam Level 24 In
- AETNA BEARING E0002 Banded Ball Bearing, 1.21875 Inch Outside Dia., 0.03 Inch Fillet Radius, 4306 RPM
- TENSABARRIER RB1-73-73-STD-NO-D4X-C Post With Belt 38 Inch Black/yellow Diagonal
- AIRMASTER FAN 32708 Manual Motor Starter, 3 Hp
- WOODHEAD 1200661198 883033A09M008 Cordset, 3 Pole, Male Female, 0.8m, 90 Degree, 22 Size, Braided
- MONOPRICE 2820 Speaker Wire, 14Awg Cl2 2 Conductor, 100Ft
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug Adapters
- Solenoid Air Control Valves
- Gear Racks
- Confined Space Ventilation Ducting
- Abrasive Radial Bristle Discs
- MUELLER INDUSTRIES 72DHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 861 Carbon Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- APPROVED VENDOR Solenoid Valve
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Adaptrack DIN Rail
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 5/16-28 Un
- JUSTRITE Sure-Grip EX Series Standard Hazmat Cabinets
- GRAINGER Guardrails for Fall Prevention
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.080.0060 Dowel Pin, Std Dowel, 60 mm Lg., 8 mm Pin Dia., Steel
€7.66 /pack

