FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Length | 24 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 24 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- SMC VALVES EX250-SAS3 Interface Unit
- ZEPHYR E1102XX35-5PK Power Bit, #2 Fastening Tool Tip Size, 3 1/2 Inch Length, 1/4 Inch Hex Shank Size
- VERMONT GAGE 141284430 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8443 Inch Size
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104350-06 Conveyor Belt 2 ply 100 PVC Green 6 Inch Width
- BALDOR / DODGE 26A25HA14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- GRAINGER 1525F-187312-15 Tubing, Fkm, Black, 3/16 Inch Inside Dia, 5/16 Inch Outside Dia, 15 Ft Overall Length
- EATON DPF221RGF20WTST Air Conditioning Disconnect, 30A Fused, Metallic
- SIEMENS 52PT6G2A Illuminated Push Button, Maintained/Momentary, Red, 6V Ac
Explore More
- KEYSHAFT
- Reference Books
- Noncontact Level Sensors
- Trash Bags
- Door Edge Guards
- Insulated Pipe Fitting Covers
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- LOUISVILLE AE2100 Series Aluminum Single Ladders
- CAMLOCK FITTINGS Type A Male Cam And Groove Adapter, Female NPT Threads
- ACME ELECTRIC WI001 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LAB SAFETY SUPPLY High Density Polyethylene Environmental Sampling Bottle
- EATON OEM Line Isolation Switches
- LINN GEAR Double Single Taper-Lock Series Sprockets, 50 Chain
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 13mm Tubes
- DEHN Electrodes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.060.0024 Dowel Pin, Std Dowel, 24 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Steel
€4.20 /pack
