FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 50 |
| Finish | Plain |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 2 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 20 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- WOODHEAD 1301350329 32W90-1B143 Illuminated Multiple Outlet Box, 100W, Flip Lid, 15.24m, 14/3 SOOW Cord
- RIDGID 63447 Seal, Felt
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS 6149-M22X1.5-F34A 402269 Port Tool, Carbide Tipped, M22 x 1.5 Thread Without I.D. Notch, Altin
- SIMPLEX L8146B26D41 Push Button Lock Entry Key Override
- NIBCO NL0J10E T-113-D Gate Valve With Drain, 2-1/2 Inch Valve Size, Threaded, Bronze Body
- GRAINGER 1529L-312500-20 Tubing, Latex, 5/16 Inch Inside Dia, 1/2 Inch Outside Dia, 20 Ft Overall Length
- VULCAN HART 00-424210-00001 Overlay
- SPEEDAIRE 2ZB78 Cylinder Repair Kit 4 Inch Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Hydraulic Impact Wrenches
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Vented Gas Heaters
- Oil Level Gauges
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- VIEGA PROPRESS Dielectric Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- SPEARS VALVES PVC Pipe Flanges Van Stone Style With Steel Ring
- SPEARS VALVES Double Containment Tees CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- MERIT BRASS 3617HD Hex Head Pipe Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.020.0020 Dowel Pin, Std Dowel, 20 mm Lg., 2 mm Pin Dia., Steel
€13.30 /pack
