FABORY M24691.040.0016 Machine Screw, 16mm Length, Property Class 4.8 Steel, M4 x 0.70mm Thread Size, 100PK | CG8EFC 54FM63
FABORY M24691.040.0016 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 16 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EFCModel: M24691.040.0016Cross Ref: 54FM63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 16 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 8 mm
Head Height 3.7 mm
Head Type Oval
Length 16 mm
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Pitch 0.7 mm