HUB CITY 0220-07679 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- VESTIL PT-PHX-3944-BKCD Recycled Plastic Picnic Table, Hexagon 39 x 44 Inch, 2000 lb Capacity, Black Leg Cedar Top
- BURNDY W239 Type W Crimping Die 2 Awg
- APPROVED VENDOR U24210.019.0300 Machine Screw, 10-24 Thread Size, Steel, 3 In Lg., Std
- BISHOP-WISECARVER 60-5B
- DAYTON 1ZGE1 Radial Bearing Flanged Bore 0.2500 In
- REGAL 008260AS94 Hand Tap, #10-32 Size, H2 Limit, 4 Flutes, Taper With Alcrona Coating
- CHICAGO-LATROBE 50897 Screw Machine Drill Bit, #42 Size, 3/4 Inch Flute Length, 1 3/4 Inch Length
- STARRETT 99192-07-09-1/2 10087 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 93-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- Lab Circulator Accessories
- Work Coveralls
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- Helical Thread Repair Inserts
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- LOC-LINE Fixed Mount
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- VIBCO 40 Series Pneumatic Piston Vibrators
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- MERSEN FERRAZ UL Series PV Rated Switches
- LINN GEAR Idler Sprockets, 80 Chain
- HUMBOLDT Thermometers, Min/Max
- GLOBE SCIENTIFIC Drug Testing Containers with Temperature Strip
- NIBCO T-595-Y-66 Series Three-Piece Bronze Ball Valves, Full Port, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07679 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

