FABORY M04161.180.0140 Hex Head Cap Screw, M18 x 1.50 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DKZ 38CU94
FABORY M04161.180.0140 Hex Head Cap Screw, M18x1.5 Thread Size, Steel, 140 mm Lg., 11.5 mm Head Ht., Fine
Item: CG8DKZModel: M04161.180.0140Cross Ref: 38CU94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 140 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 11.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 27 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 140 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 48 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 48 mm
Overall Length 140 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 48 mm