FABORY M01430.200.0050 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8DDW 38CR87
FABORY M01430.200.0050 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 50mm Lg., 12.5mm Head Ht., Hot Dipped Galv
Item: CG8DDWModel: M01430.200.0050Cross Ref: 38CR87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 50 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 50 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Overall Length 50 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm