FABORY M01220.300.0200 Hex Head Cap Screw, M30 x 3.50 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8CLE 38CM29
FABORY M01220.300.0200 Hex Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Steel, 200mm Lg., 18.7mm Head Ht., Yellow Zn Plated
Item: CG8CLEModel: M01220.300.0200Cross Ref: 38CM29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Finish Yellow Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 18.7 mm
Head Type Hex
Head Width 46 mm
Length 200 mm
Material Steel
Min. Thread Length 72 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 72 mm
Thread Size M30 x 3.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.3
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginVaries
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.