FABORY M01220.200.0080 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8CKK 38CM11
FABORY M01220.200.0080 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, 80 mm Lg., Steel, Yellow Zn Plated
Item: CG8CKKModel: M01220.200.0080Cross Ref: 38CM11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 80 mm
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 80 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 46 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 46 mm
Overall Length 80 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 46 mm