FABORY M01220.200.0065 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8CKH 38CM09
FABORY M01220.200.0065 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 65mm Lg., 12.5mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CKHModel: M01220.200.0065Cross Ref: 38CM09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 65 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 65 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 46 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 46 mm
Overall Length 65 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 46 mm