FABORY M01210.050.0022 Hex Head Cap Screw, M5 x 0.80 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CCN 38CK50
FABORY M01210.050.0022 Hex Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 22mm Lg., 3.5mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CCNModel: M01210.050.0022Cross Ref: 38CK50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 22 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 3.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 8 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 22 mm
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 22 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 22 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm