FABORY M01200.330.0200 Hex Head Cap Screw, M33 x 3.50 Thread Size, Class 8.8, 2PK | CG8CBZ 38CK37
FABORY M01200.330.0200 Hex Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Steel, 200mm Lg., 21mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
Item: CG8CBZModel: M01200.330.0200Cross Ref: 38CK37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 21 mm
Head Style Hex
Head Width 50 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 78 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 91 mm
Overall Length 200 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 78 mm