FABORY M01200.330.0140 Hex Head Cap Screw, M33 x 3.50 Thread Size, Class 8.8, 2PK | CG8CBW 38CK34
FABORY M01200.330.0140 Hex Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Steel, 140mm Lg., 21mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
Item: CG8CBWModel: M01200.330.0140Cross Ref: 38CK34
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 140 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 21 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 50 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 140 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 78 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 78 mm
Overall Length 140 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 78 mm