FABORY M01060.160.0150 Hex Head Cap Screw, M16 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BVH 38CH35
FABORY M01060.160.0150 Hex Head Cap Screw, M16x1.5 Thread Size, Steel, 150mm Lg., 10mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG8BVHModel: M01060.160.0150Cross Ref: 38CH35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 150 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 10 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 24 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 150 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 44 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 44 mm
Overall Length 150 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 960
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 44 mm