FABORY M01030.160.0100 Square Head Bolt, M16 x 2 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUP 38CH18
FABORY M01030.160.0100 Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUPModel: M01030.160.0100Cross Ref: 38CH18
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 10
Drive Type External Square
Fastener Length 100 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 17 mm
Head Height 16 mm
Head Type Square
Length 100 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 100 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm