FABORY M01030.160.0080 Square Head Bolt, M16 x 2 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUM 38CH16
FABORY M01030.160.0080 Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, 80 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUMModel: M01030.160.0080Cross Ref: 38CH16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 17 mm
Head Height 16 mm
Head Type Square
Length 80 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116030 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 80 mm